29 lipca 2015

Z czego mogą być fronty kuchenne? Drewno lite, MDF, sklejka, OSB - możliwe rozwiązania, ich wady i zalety
Z czego mogą być fronty kuchenne? Drewno lite, płyta stolarska, MDF, sklejka, OSB

źródła zdjęć: Egger.com, Pfeiderer
Rozwiązań materiałów frontów kuchennych jest obecnie mnóstwo. Zawsze zastanawiamy się, jak kuchnia będzie wyglądać z zewnątrz, ale czy myślimy o tym, co jest w środku naszych frontów kuchennych? Fronty, oprócz tych z litego drewna, ze sklejki i z OSB, są obecnie zazwyczaj warstwowe, z częścią wewnętrzną niewidoczną i zewnętrzną widoczną. 

Co mogą mieć więc fronty w środku?

- płytę wiórową
- płytę MDF
- płytę HDF (fronty są wówczas cieńsze)
- płytę stolarską (drewno klejone)

a jeśli ten sam materiał występuje w całym przekroju (fronty z litego materiału):

- lite drewno
- OSB
- sklejka drewniana

Szalony wybór, prawda? Najtańszym rozwiązaniem jest użycie w środku taniej płyty wiórowej - takie wnętrza mają na przykład fronty IKEA Metod. Najpopularniejsze są z pewnością fronty z MDF, gęstsze i mniej chłonące wilgoć niż płyta wiórowa. Lite drewno, choć brzmi najsolidniej, sprawdzi się tylko w przypadku frontów ramowych - płaskie fronty z litego drewna będą bardzo podatne na odkształcenia, szczególnie w wilgotnych warunkach kuchennych. Dlatego, jeśli zależy nam na drewnie, fronty płaskie najlepiej wybrać z płyty stolarskiej.


Niedługo wpis o tym, na czym pewnie skupiamy się bardziej - o tym, co możemy mieć na zewnątrz frontów kuchennych. Śledźcie nas!

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza